Porady

Automatyczne skrzynie biegów – jak zadbać o ich kondycję?

• Zakładki: 8


To jak często trzeba zaopatrzyć pojazd w nowy olej do skrzyni automatycznej, zależy od kilku czynników. W przypadku nowych pojazdów taka konieczność zajdzie dopiero po przejechaniu pierwszych 90 000 kilometrów. Jeśli auto jest poddawane regularnej kontroli w autoryzowanych serwisach marki – mechanicy sami zadbają o wymianę oleju podczas przeglądu. Starsze samochody powinny odwiedzać warsztaty po przejechaniu mniej więcej 40 000 kilometrów, jednakże interwał ten może być różny w przypadku każdego producenta. Nawet jeśli pojazd nie przemierza takiego dystansu w ciągu kilku lat, wymiana oleju i tak będzie niezbędna. Produkt z biegiem czasu traci swoje właściwości i w efekcie może prowadzić do powstawania defektów.

Olej do skrzyni automatycznej – jak często należy go wymieniać?

W ogromnej ilości przypadków przyczyną awarii automatycznej skrzyni biegów jest nieodpowiednio dopasowany olej. Prowadzi to w efekcie do przegrzania się mechanizmu i powstawania trudnych do usunięcia usterek. Dlatego tak ważny jest wybór dedykowanego produktu. 

Każdy pojazd w zależności od marki, roku produkcji i rodzaju zamontowanej skrzyni może potrzebować zastosowania innego oleju. Informacji na ten temat najlepiej szukać w instrukcji dołączonej do samochodu lub w specjalnej książce serwisowej. W dokonaniu wyboru z pewnością może pomóc także mechanik, posiadający doświadczenie w pracy z automatycznymi skrzyniami lub pracownik hurtowni. Odpowiednio dobrany olej do skrzyni automatycznej zapewnia jej długotrwałą żywotność i niezawodne działanie bez występowania problematycznych awarii.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Najlepsze Oleje https://najlepszeoleje.pl/

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
26 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *