Zdrowie

Badanie ECPW – czym jest endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna?

• Zakładki: 33


Badanie ECPW łączy metodą endoskopową z radiologiczną, dzięki czemu umożliwia diagnozę w przypadkach, gdy ani endoskopia (gastroskopia lub kolonoskopia), ani tomograf nie pozwalają zdiagnozować pacjenta, który cierpi na dolegliwości bólowe w obrębie jamy brzusznej. Na czym polega endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna oraz jakie są wskazania do badania ECPW?

Na czym polega badanie ECPW?

Początek badania ECPW można porównać do gastroskopii. Poprzez krtań wprowadzany jest duodenoskop, a następnie doprowadzany aż do ujścia dróg żółciowych i trzustkowych. Lekarz dokonuje ich cewnikowania, by poprzez cewnik móc wprowadzić kontrast – preparat cieniujący umożliwia dalszą procedurę medyczną, wykorzystującą promieniowanie RTG. Taki sposób obrazowania pozwala diagnozować choroby trzustki, dróg żółciowych, również w tych przypadkach, gdy inne metody zawodzą.

Wskazania do badania ECPW – kiedy wykonuje się endoskopową cholangiopankreatografię wsteczną?

Wskazaniami do badania ECPW są niezdiagnozowane innymi metodami dolegliwości bólowe w obrębie jamy brzusznej, zapalenie trzustki, gdy nie można rozpoznać przyczyny i inne choroby dróg żółciowych i trzustkowych, których nie udało się zdiagnozować za pomocą innych procedur medycznych. Ponadto badanie ECPW wykorzystuje się do określania rodzaju żółtaczki – nie można bowiem za pomocą badań biochemicznych stwierdzić, czy pochodzenie żółtaczki jest wewnątrz- czy zewnątrzwątrobowe.

Ze względu na stosunkowo dużą inwazyjność endoskopowej cholangiopankreatografii wstecznej, decyzję o jej wykonaniu podejmuje się po wyczerpaniu innych możliwości. Ponadto badanie ECPW dość często wybiera się jako mniej inwazyjną metodę terapeutyczną. Umożliwia ona dokonania takich zabiegów, jak usuwanie kamieni żółciowych lub rozdrabniania dużych złogów, zakładanie stentów, celem udrożnienia dróg żółciowych czy pobierania wycinków wybranych tkanek do badania histopatologicznego.

Przygotowanie do badania ECPW i możliwe powikłania

Przygotowania do badania ECPW podobne są do tych, zalecanych w przypadku gastroskopii. Konieczna jest konsultacja z lekarzem, ustalenie dokładnych zaleceń. Dotyczy to przede wszystkim osób na stałe przyjmujących leki. Niektóre leki należy przed badaniem ECPW odstawić, inne należy stosować bez przerwy.

Do możliwych powikłań po badaniu ECPW zalicza się zapalenie dróg żółciowych, ostre zapalenie trzustki lub krwawienia przewodu pokarmowego. Pacjent po endoskopowej cholangiopankreatografii powinien pozostać kilka godzin pod obserwacją lekarzy. Warto także poprosić osobę trzecią o pomoc w powrocie do domu.

Artykuł powstał przy współpracy z H-T. Centrum Medyczne.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
236 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *