Zdrowie

Cera tłusta – jak pielęgnować problematyczną skórę?

• Zakładki: 239


Cera tłusta jest niezwykle trudna w pielęgnacji. Wymaga systematyczności i całkowitej konsekwencji w działaniu, a pomimo starannej pielęgnacji i tak potrafi być niezwykle problematyczna. Dowiedz się, jak pielęgnować cerę tłustą – o czym należy pamiętać i jakich błędów się wystrzegać?

Charakterystyka cery tłustej – dlaczego stwarza tyle problemów?

Problem świecącej się, przetłuszczającej cery wynika z nadmiernego wydzielania sebum. Łojotok bywa wzmożony z różnych przyczyn. Najczęściej dzieje się tak w przypadku zaburzeń hormonalnych oraz przy niewłaściwej pielęgnacji skóry twarzy. Cera tłusta charakteryzuje się nie tylko szybkim pojawianiem się tłustego filmu, ale także poszerzonymi porami oraz różnego rodzaju niedoskonałościami. Cera tłusta jest więc problemem nie tylko estetycznym, ale również zdrowotnym.

Jak pielęgnować cerę tłustą?

Pielęgnując cerę tłustą pamiętać należy o regularnych zabiegach oczyszczających. Codzienne oczyszczanie twarzy za pomocą płynu micelarnego i dedykowanych cerze tłustej żeli lub pianek do twarzy należy wykonywać 2-3 razy dziennie. Skórę oczyszczamy obowiązkowo rano i wieczorem, a jeśli po pracy czy uczelni wracamy bezpośrednio do domu, również warto się odświeżyć. Kobiety powinny także pamiętać, by po przyjściu do domu wykonywać demakijaż. Nie należy jednak myć twarzy zbyt często – możemy w ten sposób zaburzyć pracę gruczołów łojotokowych, stymulując je do jeszcze intensywniejszego wydzielania serum.

Do pielęgnacji tłustej należy stosować wyłącznie kosmetyki do cery tłustej:

  • żel lub pianka do cery tłustej
  • płyn micelarny (unikajmy płynów dwufazowych)
  • bezalkoholowy tonik, który wyrówna pH skóry po myciu
  • krem na dzień i krem na noc
  • peeling – najlepiej gomage, wykonujemy go 2 lub 3 razy w tygodniu
  • maski oczyszczające i normalizujące – nakładamy je 2 lub 3 razy w tygodniu po wykonanym peelingu

Cera tłusta – błędy w pielęgnacji cery tłustej i mieszanej

Podczas pielęgnacji cery tłustej należy także wystrzegać się takich błędów, jak zbyt częste mycie twarzy, wysuszanie skóry kosmetykami z alkoholem czy nadmiernym opalaniem się, stosowaniem szczoteczek do twarzy, które w przypadku cery problematycznej mogą przyspieszyć rozmnażanie się bakterii. Dobrze jest również stosować lekkie kosmetyki do makijażu. Na co dzień lepiej wybierać krem BB, a podkłady kryjące zostawić na specjalne okazje. Dobrze sprawdzają się także kosmetyki mineralne, np. puder do twarzy.

Pilnujmy również, by jak najczęściej zmieniać ręczniki i pościel, by nie dotykać dłońmi twarzy i by w dobie koronawirusa używać świeżych masek ochronnych.

Artykuł powstał we współpracy z apteką internetową apteka-leki.pl.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
334 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *