Porady

Czego nie zawiera apteczka pierwszej pomocy?

• Zakładki: 21


Kompletujesz wyposażenie apteczki pierwszej pomocy? A może chcesz uzupełnić domowy zapas leków i środków medycznych produktami, których standardowo nie ma w apteczce? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakich przedmiotów nie zawiera zestaw pierwszej pomocy!

Apteczka pierwszej pomocy a leki

Polskie prawo nie określa zawartości apteczki pierwszej pomocy – ani konkretnych artykułów znajdujących się w środku, ani ich liczby. Podano natomiast, że w miejscach takich jak zakład pracy, szkoła lub instytucje rozrywkowe czy kulturowe apteczka musi się znaleźć obowiązkowo.

W wyborze elementów wyposażenia często kierujemy się normami DIN pochodzącymi z Niemiec i określającymi zarówno jakość, jak i ilość konkretnych środków. Tak zorganizowana i przeznaczona do zakładu pracy czy innej instytucji apteczka pierwszej pomocy z wyposażeniem nie zawiera – i nie powinna zawierać – leków. Nawet stosunkowo bezpiecznych jak łagodne leki przeciwbólowe. Wszystko dlatego, że ludzie różnie reagują na konkretne środki, mają alergie, przyjmują leki wchodzące w reakcję z innymi. Nie istnieją ogólnie bezpieczne, uniwersalne leki.

Domowa apteczka pierwszej pomocy

Inaczej wygląda sytuacja z domową lub turystyczną apteczką pierwszej pomocy, czyli przeznaczoną dla niewielkiej liczby konkretnych osób. Takie osoby znają swój stan zdrowia i wiedzą, jakich środków potrzebują, jakich zaś przyjmować im nie wolno. W efekcie w podróżnej bądź domowej apteczce mogą, a wręcz powinny znaleźć się leki. Najważniejsze to te stosowane stale i przepisywane na receptę. Warto mieć pod ręką także klasyczne środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, działające na zatrucia pokarmowe i inne problemy gastryczne, łagodzące oparzenia i ugryzienia owadów, pomagające przy kaszlu, zaburzeniach snu, stłuczeniach.

Tego nie powinno być w apteczce pierwszej pomocy

Jeżeli kompletujesz zestaw pierwszej pomocy do miejsca publicznego, a nawet małego biura firmowego, poza lekami koniecznie pomiń wodę utlenioną, spirytus i inne płyny dezynfekcyjne. Te środki nie nadają się do odkażania ran – o wiele lepiej sprawdzi się zwykła woda. Zrezygnuj z waty, ponieważ jej fragmenty mogą zostać w ranie. Nigdy nie wkładaj z powrotem do apteczki środków otwartych, a tym bardziej użytych – nawet jeśli jest to bandaż elastyczny, którym ktoś owinął stłuczony łokieć.

Ponieważ domowa apteczka zawiera leki, koniecznie regularnie – co kilka miesięcy – sprawdzaj daty ważności znajdujących się w niej środków. Niezwłocznie usuwaj przeterminowane.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Cezal24.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
31 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *