Porady

Czy możesz zamontować przydomową oczyszczalnię na swoim terenie?

• Zakładki: 9


Jakie warunki muszą być spełnione, by pozwolić sobie na przydomową oczyszczalnię ścieków?

Oczyszczalnia ścieków – przepisy

Aktualnie w bardzo wielu inwestycjach prywatnych, jak i deweloperskich montowane są pełne zalet przydomowe oczyszczalnie ścieków. Niestety nie zawsze istnieje taka opcja. Podstawą jest ustalenie, czy zezwalają na taki system warunki miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obowiązującego na danym terenie. Oczywiście nie ma szans na takie rozwiązanie na obszarach objętych siecią kanalizacyjną, ale również tutaj, gdzie wykluczają je przepisy ochrony i bezpieczeństwa środowiska, jakimi objęta jest działka inwestycyjna. Zawsze warto dopytać w konkretnym urzędzie gminy o taką możliwość.

Usytuowanie oczyszczalni ścieków

Co ważne, dzięki dostępnym na rynku rozwiązaniom, rodzaj gruntu oraz poziom wód gruntowych nie mają wpływu na możliwość zastosowania przydomowej oczyszczalni. Ważne jednak jest, by znajdowała się ona minimum 15 metrów od studni, a przewody rozsączające minimum 30 m. Od drzwi, okien i przewodów wentylacyjnych budynku należy zachować 5-metrowy odstęp, 3 metry od drzew, 2 metry od granicy działki, 1 metr od przewodów komunikacyjnych, 80 cm od przewodów elektrycznych oraz 1,5 metra od instalacji gazowych i wodociągowych.

Jeżeli nie masz możliwości montażu na swojej działce przydomowej oczyszczalni ścieków, pamiętaj, by wybrać ekologiczne szambo, które będzie bezpieczne dla środowiska. Zbiorniki plastikowe na szambo zapewniają maksymalną szczelność, a ich obecność w ziemi nie wpływa niekorzystnie na tamtejszy ekosystem.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Bioeden.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
11 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *