Domowe zacisze

Czym jest efekt kominowy? Kominek i wentylacja mechaniczna

• Zakładki: 4


Spalanie się drzewa w kominku można nazwać procesem utleniania. Nie bez powodu. Oprócz paliwa do utrzymywania ognia potrzebny jest również tlen. Dlatego też komora spalania kominka powinna być cały czas zaopatrywana w świeże powietrze. Zjawiskiem, które zapewnia prawidłowy przebieg powietrza i tlenu, jest efekt kominowy. Jaki jest jego mechanizm i znaczenie? Sprawdź sam poniżej!

Czym jest efekt kominowy?

Efekt kominowy, popularnie nazywany ciągiem lub cugiem kominowym, to ruch cieplejszego gazu w górę komina. Znaczenie tego prostego zjawiska jest ogromne – powstające podciśnienie powoduje zasysanie świeżego powietrza z pomieszczenia, a tym samym zapewnia stały dostęp niezbędnego do spalania się drewna tlenu.

Siłą napędową efektu kominowego jest różnica gęstości powietrza. Ta wynika z jego temperatury. Ogrzane przez ogień powietrze porusza się do góry, ponieważ jest lżejszy niż zimne powietrze na zewnątrz. Zjawisko to może być regulowane na kilka sposobów:

  • Długością komina. Im wyższy będzie słup komina, tym silniejsze zjawisko ciągu wystąpi.
  • Temperaturą panującą w palenisku. Dlatego przy rozpalaniu ognia często brakuje cugu.
  • Dodatkowymi wylotami, które skracają pionowe korytarze dla powietrza. Tego typu wywietrznik umieszczony jest często tuż nad kominkiem.
  • Stosując dodatkowe przegrody.

Nawiązując do ostatniego punktu, mocno zanieczyszczony komin może nie wytwarzać ciągu kominowego z powodu istnienia właśnie przegród (z osadzającej się sadzy). Jest to niezwykle niebezpieczna sytuacja, ponieważ brak efektu kominowego może spowodować powstanie ciągu wstecznego, czyli cofania się dymu i powietrza do pomieszczenia, w którym jest kominek. Największe zagrożenie sprawi wtedy czad – tlenek węgla, który jest częstym efektem spalania się drewna w atmosferze ubogiej w tlen (a cofający się dym zmniejsza dostęp do świeżego powietrza).

Zamknięta komora spalania i wentylacja mechaniczna

Dobrym rozwiązaniem może być zamknięta komora spalania, która zapewnia lepszą efektywność spalania. Jednak w takim przypadku także należy zapewnić ujście i dojście powietrza do ognia. Dlatego też tego typu kominek podłącza się do komina. Z drugiej strony zapewnić należy kanały wentylacyjne. Działają one na zasadzie wentylacji mechanicznej. Ciąg powietrza jest więc wymuszany dodatkowym wentylatorem.

Czy taki system może współpracować z cieszącą się dużym uznaniem rekuperacją? Nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Dobrze zaprojektowane rozwiązanie zapewni doskonałą współpracę obu urządzeń. Jeśli zastanawiasz się nad takim połączeniem, warto poszukać specjalistów posiadających doświadczenie i wiedzę w tym obszarze. Przykładem może być Comair Dobra Wentylacja, firma zajmująca się wentylacją od wielu lat i ciesząca się stale rosnącym gronem zadowolonych klientów. Podpowiedzą oni, w jaki sposób połączyć kominek z wentylacją mechaniczną oraz rekuperację – system z odzyskiwaniem energii.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
16 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *