Porady

Jak wybrać kantar dla źrebaka?

• Zakładki: 13


Kupujesz lub oczekujesz przyjścia na świat źrebaka? Sprawdź, jaki kantar będzie dla niego najlepszy. Przeczytaj poradnik i wybierz właściwy kantar dla źrebaka – dopasowany materiałem, rozmiarem, rodzajem.

Kantar dla źrebaka – rodzaj

Jeśli chodzi o budowę i kształt, kantary dla koni i źrebiąt prezentują się tak samo. Rozróżnienie na rodzaje przebiega na podstawie materiału wykonania. Istnieją kantary taśmowe, skórzane, sznurkowe, z podszyciem.

W przypadku źrebaków najlepiej sprawdzą się klasyczne kantary taśmowe. Są tańsze od eleganckich skórzanych, a także bardziej użyteczne niż sznurkowe, których nie wolno używać do przywiązywania koni. Jeśli źrebak jest wrażliwy lub trudno mu zaakceptować nowość na głowie, dobrym rozwiązaniem może być wypróbowanie kantara z miękkim podszyciem.

Kantar dla źrebaka – rozmiar

Właściwy rozmiar kantara dla źrebaka to 00, 0 lub 1, a także mini, foal bądź pony. Wszystko zależy od rasy konia, z jaką ma się do czynienia. Warto tu jednak podkreślić fakt, iż każdy producent może zastosować inne nazewnictwo rozmiarowe. W efekcie kantar dla źrebaka to także szetland, mini shetty, shetty, a w przypadku dwuletnich źrebiąt nawet cob.

Różni się nie tylko nazewnictwo, ale także wymiary kantarów dla źrebiąt oferowane przez producentów. Pamiętaj więc, by przed zakupem zmierzyć źrebaka i na tej podstawie dobrać akcesorium. Co prawda maluch wkrótce urośnie, ale nie kupuj za dużego kantara. Zbytni luz może spowodować zahaczenie i zranienie się konia.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Equishop.com.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
45 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *