Porady

Jak zmniejszyć spalanie paliwa w samochodzie?

• Zakładki: 8


Coraz droższe paliwo sprawia, że wielu kierowców przesiada się do transportu zbiorowego lub na rower. Ci, którzy nie mogą lub nie chcą zrezygnować z jazdy autem, szukają z kolei sposobów na zmniejszenie zużycia paliwa. Istnieje kilka sposobów, by ograniczyć spalanie paliwa. Poznaj je i zmniejsz rachunki na stacji benzynowej.

Styl jazdy a spalanie paliwa – poznaj najważniejsze zasady eco drivingu

Eco driving jest odpowiedzią na wiele nurtujących pytań. Stosując się do jego głównych zasad, nie tylko zmniejszysz spalanie paliwa, ale również zredukujesz zużycie takich podzespołów, jak klocki czy tarcze hamulcowe. Eco driving przełoży się również na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Wystarczy, że:

  • będziesz jeździć na odpowiednim biegu – uważaj jednak, by nie jeździć na zbyt niskim biegu, ponieważ zwiększa to spalanie stukowe i zmniejsza żywotność silnika
  • będziesz dynamicznie przyspieszać i wyprzedzać – pozwali to ograniczyć spalanie paliwa (w stosunku do długotrwałego przyspieszania)
  • będziesz hamować silnikiem – hamując silnikiem, redukuj biegi; podczas hamowania silnikiem nie należy wrzucać biegu jałowego (skutkuje to utratą przyczepności i brakiem możliwości zareagowania w nagłych wypadkach)
  • będziesz utrzymywać odpowiednie odległości – pozwoli Ci to z odpowiednim wyprzedzeniem rozpocząć hamowanie silnikiem lub przyspieszanie oraz zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo

Ponadto należy unikać jeżdżenia z bagażnikiem, gdy nie mamy takiej potrzeby. Również utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia w oponach pozwoli ograniczyć spalanie. Istnieje jeszcze jedna skuteczna metoda, by zmniejszyć zużycie paliwa. Podniesienie mocy silnika poprzez jego zachipowanie również obniży spalanie, a także poprawi dynamikę poprzez zwiększenie momentu obrotowego. Ogromnym atutem tego rozwiązania jest również brak ingerencji w mechanikę oraz utrzymanie emisji spalin i żywotności silnika na tym samym poziomie. Chipowanie silnika należy jednak wykonać w profesjonalnym warsztacie, który specjalizuje się w tuningu od lat.

Artykuł powstał we współpracy z firmą TDI-RANCING.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
21 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *