Domowe zacisze

Klimatyzacja do domu – czy to się opłaca?

• Zakładki: 9


Klimatyzacja to bardzo fajny wynalazek, który potrafi przynieść ulgę i chłód podczas upalnego dnia. O ile klimatyzacje w samochodach cieszą się popularnością od wielu lat, o tyle klimatyzacja w domach prywatnych z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. Pytanie brzmi: czy warto?

Zalety klimatyzacji w domu

Najbardziej oczywistą kwestią jest komfort termiczny. Gdy na zewnątrz upał, wystarczy chwila, aby w domu lub mieszkaniu cieszyć się doskonałą temperaturą. To ważne podczas wykonywania codziennych czynności, a także snu. Kto miał problemy ze snem spowodowane tym, że jest zbyt gorąco? Dzięki klimatyzacji można zapomnieć o takich problemach.

Możliwość obniżenia temperatury to rozwiązanie dobre dla zdrowia. Wysokie temperatury nie wpływają korzystnie na osoby zmagające się z problemami kardiologicznymi, układem oddechowym.

Dużą zaletą nowoczesnych klimatyzatorów jest to, że mają zdecydowanie większe możliwości niż wyłącznie obniżenie temperatury. Co jeszcze? Wystarczy spojrzeć na klimatyzacja Łódź, aby poznać dodatkowe atuty.

Klimatyzator – nie tylko temperatura

Funkcja chłodzenia powietrza to podstawowe zadanie klimatyzatorów, ale nie jedyne. Dostępne w sprzedaży modele pozwalają również ogrzewać pomieszczenie, co przydać się może w chłodniejszy dzień, warto jednak wiedzieć, że wiele urządzeń dostępnych obecnie na rynku jest wyposażona w specjalne czujniki, pozwalające zadbać o oczyszczanie oraz osuszanie powietrza. Zanieczyszczenia, kurz i pyłki wychwytywane są przez specjalne filtry, które zatrzymują drobinki wewnątrz, wypuszczając wyłącznie oczyszczone powietrze. Świetnym rozwiązaniem jest wybór modelu, który pozwala także na jonizację powietrza, co umożliwia dodatkowo wyeliminować z otoczenia wirusy, grzyby i bakterie.

W domach i mieszkaniach, w których występuje problem z nadmierną wilgocią doskonale sprawdzą się oczyszczacze z funkcja osuszania. Mechanizm działania pozwala zredukować ilość pary wodnej w powietrzu, jednocześnie zachowując właściwe parametry powietrza.

Czy klimatyzacja w domu ma minusy?

Wybierając model klimatyzatora z funkcjami dodatkowymi, jak jonizacja powietrza, oczyszczanie czy osuszanie wydawać by się mogło, że uzyskujemy urządzenie doskonałe. Przeciwnicy takiego rozwiązania wskazują jednak na koszty związane z montażem oraz eksploatacją. Należy bowiem pamiętać, że klimatyzacja musi być odpowiednio serwisowana. Zadanie to najlepiej jest pozostawić specjalistom, którzy przeprowadzą cały proces poprawnie i rzetelnie, udzielając gwarancji. Pomimo tego, że na wykonanie i regularne czyszczenie klimatyzacji potrzebne są środki finansowe, to bilans korzyści i wad zdecydowanie przemawia bardziej w kierunku montażu klimatyzacji.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Centrum Rekuperacji.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
13 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *