Kredytobiorcy, którzy dopiero planują złożyć pozew o unieważnienie kredytu frankowego, często zastanawiają się, czy istnieje możliwość wstrzymania się ze spłatą kolejnych rat przed prawomocnym wyrokiem sądu. Dowiedz się więcej o legalnym zaprzestaniu spłaty kredytu frankowego.
Zabezpieczenie roszczeń a zaprzestanie spłaty kredytu frankowego
Legalne zaprzestanie spłat rat kredytu frankowego możliwe jest dzięki zabezpieczeniu roszczeń. Jest to instytucja prawna, która wstrzymuje obowiązek spłaty kolejnych rat kredytowych przed uzyskaniem prawomocnego wyroku sądu. Aby uzyskać takie zabezpieczenie roszczeń, należy złożyć wniosek do sądu, a w nim wykazać:
- uprawdopodobnienie roszczenia – należy wykazać podstawy do unieważnienia umowy kredytowej; w przypadku kredytów waloryzowanych są nimi klauzule abuzywne
- interes prawny – należy wykazać, że brak takiego zabezpieczenia może utrudnić lub uniemożliwić rozliczenie się z bankiem po prawomocnym unieważnieniu umowy kredytowej; jako interes prawny często wskazuje się konieczność ochrony konsumenta; interesem prawnym może być również ryzyko bankructwa banku
Wniosek o zabezpieczenie roszczeń można złożyć przed złożeniem pozwu, wraz z pozwem lub w trakcie postępowania. W pierwszym przypadku należy pamiętać, że po uzyskaniu zabezpieczenia kredytu frankowego kancelaria wraz ze swoim klientem – pod rygorem upadku zabezpieczenia – mają 14 dni na złożenie pozwu o unieważnienie umowy kredytowej.
Uzyskanie zabezpieczenia roszczeń w kredytach frankowych pozwala kredytobiorcom wstrzymać się z płatnością kredytu jeszcze przed jego unieważnieniem. Jest to niezwykle ważne w dobie rosnącego kursu franka szwajcarskiego i coraz większej inflacji.
Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Adwokacką Pręda.
Fot. Shutterstock.