Porady

Napęd do bramy wjazdowej. Jak go wybrać?

• Zakładki: 8


To jaka brama wjazdowa będzie najlepsza, jest uzależnione od kilku czynników m.in. wielkości podjazdu czy osobistych preferencji właściciela. Wjazd do ogrodu musi być przede wszystkim komfortowy i bezpieczny. W przypadku większych posesji dobrze sprawdzą się bramy skrzydłowe otwierające się w kierunku wnętrza posesji. Ważny będzie tu jednak odpowiedni napęd do bramy. Co wziąć pod uwagę wybierając napęd do bramy?

Wybierając napęd do bramy dwuskrzydłowej można wybierać między napędami do różnych długości, ciężaru czy intensywności pracy bram. Czasem może okazać się, że klasyczny montaż napędu jest niemożliwy ze względu na konstrukcję bramy i podjazdu. Można sobie z tym poradzić na przykład poprzez zastosowanie napędu podziemnego. Rozpiętość cenowa napędów do bram skrzydłowych jest dość duża, ponieważ zależy od poziomu skomplikowania zarówno mechanizmu, jak i samego systemu. Ważna będzie tu też sama konstrukcja bramy czy podjazdu.

Jaki napęd do bramy wjazdowej wybrać?

Przede wszystkim ważna będzie długość i waga skrzydła bramy. Ramię siłownika do napędu powinno być solidne. Zbyt słaby napęd może skutkować tym, że brama może nie otworzyć się do końca, a dodatkowo być narażona na uszkodzenia w wyniku działania silnych podmuchów wiatru. Odpowiednio dobrany siłownik pozwoli na przedłużenie sprawności napędu do bramy. Istotna jest także odległość zawiasu od krawędzi słupka – napędy będą różniły się znacząco w przypadku słupków wąskich i szerokich. Pod uwagę należy brać także częstotliwość użytkowania bramy, gdyż ma to znaczący wpływ na żywotność zamontowanego siłownika. Warto pamiętać o tym, że inny napęd dobierzemy do bramy przydomowej na posesjach prywatnych i w domach jednorodzinnych, o dość niskiej intensywności pracy, a inny napęd do bramy przemysłowej czy osiedlowej, o większej mocy. Przy wyborze napędu do bramy istotne będzie też to, czy mamy do czynienia z bramą jednoskrzydłową czy dwuskrzydłową. Ważne jest, aby brama otwierała się jak najszybciej. Nie powinno to jednak być więcej niż 12 cm na sekundę, gdyż brama otwierająca się szybciej może stworzyć zagrożenie dla domowników. Warto rozważyć zakup napędu do bramy z systemem fotokomórek zapobiegających zamykaniu bramy, kiedy na jej drodze znajdzie się np. człowiek czy samochód. Przed zakupem napędu do bramy skrzydłowej, trzeba też uwzględnić wymagany kąt otwarcia. Zazwyczaj jest to 90°. Kąt warto jednak zmierzyć. Przydatny będzie też kluczyk do ręcznego otwierania bramy w przypadku awarii czy lampa ostrzegawcza, która informuje o działaniu mechanizmu.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą BENINCA Automatyka do bram 

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
11 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *