Porady

Obcokrajowiec i egzamin na prawo jazdy w Polsce

• Zakładki: 10


Nie jest tajemnicą, że do Polski przyjeżdżają mieszkańcy różnych krajów i często postanawiają się tutaj osiedlić. Niektórzy z nich nie mają prawa jazdy, toteż po jakimś czasie postanawiają zapisać się na kurs. Czy mogą go odbyć w języku angielskim? Jak wygląda egzamin dla obcokrajowców?

Egzamin na prawo jazdy z tłumaczem — część teoretyczna

Wiele szkół nauki jazdy oferuje kursy w języku angielskim, co jest znacznym ułatwieniem dla obcokrajowców przebywających w Polsce. Sprawa jednak nieco się komplikuje, kiedy przychodzi czas zdawania egzaminu. Zdanie egzaminu na prawo jazdy po angielsku jest możliwe, ale jak dokładnie wygląda? Przede wszystkim zdający musi sam zadbać o obecność tłumacza i to on pokrywa koszt usługi. W przypadku egzaminu teoretycznego pomoc tłumacza kończy się w momencie rozpoczęcia testu. Zdający może więc liczyć na pomoc specjalisty wyłącznie w zakresie przetłumaczenia instrukcji dla egzaminowanych. Testy teoretyczne najczęściej przeprowadzane są w języku polskim, co stanowi utrudnienie. Mimo to wiele ośrodków egzaminacyjnych wprowadza je także w języku angielskim i niemieckim.

Egzamin na prawo jazdy z tłumaczem — część praktyczna

Podczas części praktycznej egzaminu na prawo jazdy cudzoziemcowi bez przeszkód może towarzyszyć tłumacz. Specjalista może być więc obecny zarówno na placu manewrowym, jak i w samochodzie podczas jazdy po mieście. Jeśli cudzoziemiec nawet w małym stopniu nie posługuje się językiem polskim, zapewnienie obecności tłumacza podczas praktycznego egzaminu jest koniecznością.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą tlumaczka-przysiegla.pl.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
13 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *