Porady

Podstawowe wyposażenie straży pożarnej i wozu strażackiego

• Zakładki: 202


Jak wiadomo każdy strażak, zanim przystąpi do swojej pracy, musi się do niej odpowiednio przygotować. Mowa tutaj oczywiście o prawidłowym stroju oraz wyposażeniu. Co więcej, również wóz strażacki powinien być zaopatrzony w specjalistyczny sprzęt, który pomaga nie tylko gasić pożary, ale także prowadzić rozmaite akcje ratownicze. Co zawiera się w podstawowym wyposażeniu straży pożarnej oraz wozu strażackiego?

Niezbędne wyposażenie strażackie

Wysoka jakość odzieży ochronnej oraz sprzętu strażackiego to warunek bezpieczeństwa strażaka. Wybierając te produkty, warto więc zwrócić uwagę na przedmioty od renomowanych producentów, które dodatkowo posiadają atesty oraz niezbędne certyfikaty. Podstawowe wyposażenie straży pożarnej to poza ochronną odzieżą między innymi hełm strażacki, bez którego głowy strażaków byłyby narażone na liczne zagrożenia podczas akcji ratunkowych. Taki kask ochrania zarówno głowę, jak i twarz oraz oczy. Kolejnym elementem ekwipunku są oczywiście buty strażackie. Powinny być wytrzymałe, ale jednocześnie komfortowe. Takie obuwie obowiązkowo musi posiadać antypoślizgowe podeszwy. Nie możemy zapomnieć o strażackich rękawicach, które zabezpieczają ręce przed kontaktem ze skrajną temperaturą, ale także z substancjami chemicznymi czy biologicznymi. Jednymi z ważniejszych elementów wyposażenia strażackiego są specjalne pasy i toporki. Dzięki toporkom strażak bardzo szybko może pozbyć się przeszkód na swojej drodze. Pasy natomiast zabezpieczają podczas pracy na wysokościach.

Wyposażenie wozów strażackich

Każdy wóz przeciwpożarowy musi być wyposażony w sprzęt niezbędny do różnego typu akcji ratowniczych. Nie tylko do pożarów, ale i wypadków czy najróżniejszych akcji ratunkowych na wysokości. Co więcej, jest to samochód uprzywilejowany, więc nie może zabraknąć w nim takich elementów jak syreny czy lampy do wysyłania sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Strażackie wozy są przede wszystkim wyposażone w system wodno-pianowy, na który składają się autopompa, zbiornik wodny, zbiornik i dozownik środka pianotwórczego i linia szybkiego natarcia. Oprócz tego wozy posiadają także elektryczne wyciągarki. Prawdę mówiąc, każdy z takich pojazdów powinien być wyposażony w taki sposób, by strażacy mieli możliwość zareagowania bez względu na rodzaj zagrożenia.

Zarówno podstawowe wyposażenie strażackie, jak i wyposażenie wozu strażackiego obejmuje wiele elementów. Jest tak, ponieważ jednostki przeciwpożarowe muszą być przygotowane na każdą okoliczność.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą PHU Rol-Poż Safety.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
343 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *