Porady

Przydomowe oczyszczalnie ścieków – ekologiczne i ekonomiczne

• Zakładki: 21


Przydomowe oczyszczalne ścieków to zmniejszenie kosztów eksploatacji i oszczędność czasu. Są szybkie w montażu i nie zagrażają środowisku naturalnemu.

Czy warto założyć eko oczyszczalnię ścieków?

Przydomowe oczyszczanie ścieków zakładane są szczególnie tam, gdzie nie ma możliwości podpięcia do sieci kanalizacyjnej. Częste wywozy ścieków generują duże wydatki w skali roku, dlatego warto zamienić stare szambo na nowoczesną oczyszczalnię. Bardzo często konieczne jest opróżnianie szamba dwa razy w  tygodniu. A nawet przy jednorazowym wybieraniu  ścieków koszty w skali roku są bardzo duże. Oczyszczalnie ekologiczne i biologiczne nie uszczuplą Twojego portfela w takim stopniu. Eksploatacja eko oczyszczalnia jest tania, bo jej utrzymanie wynosi na rok. ok. 200 zł. Wydasz jedynie na prace konserwatorskie i środek bakteriobójczy.

Ekologiczna czy biologiczna oczyszczalnia ścieków?

Biologiczne oczyszczalnie ścieków to innowacyjne, zaawansowane technologicznie systemy. Bardzo często s wybierane ze względu na prostotę obsługi i zajmuje mało miejsca. Oczyszczanie zachodzi w jednym zbiorniku składającym się z dwóch komór. Bardzo wysoki jest stopień oczyszczania ścieków, bo wynosi aż 98%. Tego typu oczyszczalnie przydomowe działają niezwykle prosto. Po zakończeniu procesu beztlenowego oczyszczania ścieków uzyskują płynną formułę i dalej są oczyszczane złożem biologicznym. Po zakończeniu oczyszczania woda może trafić bezpośrednio do gruntu, co pozwoli Ci zaoszczędzić wydatki na nawadnianie.

Natomiast ekologiczna oczyszczalnia ścieków składa się z dwóch osobnych pojemników – osadnika i drenaża rozsączającego. Najpierw ścieki oczyszczają się w ok. 70% w tzw. osadniku gnilnym w sposób beztlenowy. Następnie zanieczyszczenia trafiają do drugiego zbiornika tzw. drenaża. Tam są filtrowane już w obecności bakterii tlenowych, a po zakończeniu cyklu woda również może trafić do gruntu.

Dopasuj produkt do swoich potrzeb

Jeśli wybierzesz dobrego producenta, na pewno znajdziesz w jego ofercie zróżnicowane, wysokiej jakości produkty. Dobrze, gdy zbiorniki do oczyszczania ścieków występują w kilku pojemnościach. Wtedy dobierzesz produkt zgodnie z zapotrzebowaniem danego budynku. Sporo też zależy od działki. Na przestrzeni o niewielkiej kubaturze założysz tylko drenażową oczyszczalnię. Nie musisz się jednak martwić o wybór najlepszej inwestycji, ponieważ zanim rozpocznie się montaż oczyszczalni, pracownicy ocenią warunki gruntowo-wodne i metraż działki.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Bioeden https://www.bioeden.eu

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
37 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *