Zdrowie

Psycholog czy psychiatra? Poznaj rady specjalistów z Poradni Salomon!

• Zakładki: 28


Świadomość społeczna na temat problemów psychicznych oraz ich leczenia współcześnie stale rośnie. W związku z tym coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z profesjonalnej pomocy psychologa bądź psychiatry. Kiedy wybrać się do określonego specjalisty?

Pomoc psychologa

Wbrew pozorom nie każdy obszar psychologii polega na udzielaniu pomocy psychologicznej. Można bowiem wymienić psychologów społecznych, sportu czy klinicznych. To właśnie psycholog kliniczny ma uprawnienia do przeprowadzania diagnozy i świadczenia pomocy. Najczęściej zgłaszają się do niego osoby, które nie radzą sobie ze stresem lub też mają inne trudności w codziennym życiu. Mogą to być kryzysy rodzinne czy poważna choroba. Zadaniem psychologa w takich sytuacjach jest konsultacja z pacjentem, wsparcie psychologiczne, a w niektórych przypadkach także interwencja kryzysowa.

Jeśli masz zamiar skorzystać z profesjonalnej pomocy, sprawdź ofertę: psycholog, Łódź ul. Piotrkowska 125.

A może psychiatra?

Psychiatra w przeciwieństwie do psychologa jest lekarzem po ukończeniu stosownej specjalizacji. Ma za zadanie diagnozować oraz leczyć choroby i zaburzenia psychiczne. Jego uprawnienia są nieco większe, jako że może wystawiać zwolnienia, skierowania do szpitala psychiatrycznego oraz oddziałów odwykowych. Ponadto psychiatrzy udzielają wsparcia, jakim jest farmakoterapia. Kiedy więc się do niego wybrać? Najlepszym rozwiązaniem na początek będzie konsultacja z psychologiem, który to pokieruje pacjenta na dalszej ścieżce leczenia. Ważne jest bowiem to, jakiego rodzaju zaburzenia zostaną u pacjenta zdiagnozowane.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
51 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *