Porady

Samochody elektryczne i stacje ładowania, dlaczego warto być eco?

• Zakładki: 4


O ekologii w różnych wymiarach życia mówi się w ostatnich latach coraz więcej. Wzrasta też świadomość ekologiczna w społeczeństwie. Zastanawiasz się czy warto zmienić swój stary samochód na nowoczesnego elektryka?

Samochód elektryczny, czyli jak to działa?

Działanie samochodu elektrycznego nie różni się od tradycyjnych samochodów, różnice między nimi dotyczą źródła energii, jaka potrzebna jest do pojazdu w ruch. Benzyna czy diesel zastąpił prąd elektryczny, który gromadzony jest w bateriach. Zmiana sposobu napędu sprawiła, że i budowa całego układu wygląda nieco inaczej. Silnik spalinowy zastąpiony został silnikiem lub silnikami elektrycznymi, do tego akumulatory oraz sterownik.

W przypadku samochodów elektrycznych moment obrotowy silnika, decydujący o sile, powstaje w wyniku oddziaływania pól magnetycznych.

Zalety samochodów elektrycznych 

Zwolennicy elektryków zwrócą uwagę na to, że silniki te są cichsze, czystsze, są też zdecydowanie bardziej dynamiczne. Sposób działania wpływa doskonale także na komfort jazdy. Atutem jest też to, że w silniku elektrycznym nie ma konieczności smarowania olejem, rozwiązany jest też problem chłodzenia silnika. Modele elektryczne są zatem samochodami bezobsługowymi. Nie wymagają kosztownych napraw związanych z eksploatacją, można zapomnieć o konieczności sprawdzania poziomu oleju i jego wymiany. Dla wielu osób, jest jedną z najważniejszych cech i zalet.

Jak ładować samochód elektryczny?

Pierwsze pojawiające się samochody elektryczne budziły spory niepokój dotyczący ładowania. Wiele osób obawiało się, że akumulatory na prąd nie będą tak efektywne, jak bak z paliwem. O ile dopuszczano możliwość i zalety jazdy po mieście, o tyle w przypadku trasy – obawy były spore. Okazało się jednak, że samochody elektryczne z czasem zyskały ogromną popularność, a w konsekwencji – doprowadziło to do rozwoju infrastruktury. Obecnie rozwiązania takie jak stacja ładowania ev  stają się bardzo popularną i wygodna, a do tego bezpieczna metoda ładowania.

Warto podkreślić, że o ile dawniej czas ładowania pojazdu był naprawdę długi, o tyle obecnie dostępne są nawet rozwiązania, pozwalające na naładowanie baterii czasem nawet w zaledwie pół godziny. Taka jest rzeczywistość ładowania samochodów elektrycznych, dlatego warto podkreślić, że rozwiązanie zyskuje coraz większe grono zwolenników.

Wybrane modele samochodów elektrycznych można ładować nawet z gniazdka elektrycznego, które dostępne jest w każdym domu. Lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak montaż wygodnych stacji ładowania, których parametry dostosowane są do potrzeb aut elektrycznych.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
4 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *