Na to schorzenie najczęściej narażeni są sportowcy i wszystkie te osoby, które grają hobbystycznie w tenisa, golfa lub w siatkówkę. Ciągłe wymachiwanie kończynami górnymi na głową jest kontuzjogenne, dlatego zachowanie szczególnej ostrożności to podstaw udanego treningu. Nie zawsze jednak można uchronić się przed uszkodzeniem tkanek okołostawowych i wtedy występ[uje silny ból oraz dyskomfort. Jak sobie z tym radzić, aby jak najszybciej wrócić do aktywności fizycznej?
Zapalenie kaletki stawu barkowego – objawy
Przeciążenie barku na skutek mikro urazu na początku nie musi dawać sinych objawów bólowych. Może być wywołane także przez infekcję wirusową lub przy schorzeniu RZS. W każdym z tych przypadków dochodzi do uszkodzenia i bólu pierścienia rotatorów. Takie objawy mają miejsce na skutek obcierania się o siebie przestrzeni pomiędzy wyrostkiem barkowym a pierścieniem. Zapalenie kaletki podbarkowej objawia się obrzękiem, wypełnieniem płynem i w efekcie stanem zapalnym. Zaczyna boleć bark pod wpływem ruszania ręka lub ogólnie ruchu. Występuje też ograniczenie ruchowe w obrębie barku. W miarę upływu czasu i postepowania stanu zapalnego ból może się występować nawet podczas odpoczynku. Można poczuć osłabienie mięśni.
Jak leczyć stan zapalny kaletki podbarkowej
Na pewno udaj się do specjalisty, który wybierze odpowiednią drogę leczenia. Ogranicz aktywność ruchową, aby uszkodzone tanki mogły się zregenerować. Na pewne lekarz przepisze Ci niesteroidowe tabletki przeciwzapalne i najpewniej wypisze skierowanie do poradni fizjoterapii. Dopasowane ćwiczenia do urazu i zabiegi fizykalne pomogą Ci szybciej pozbyć się bólu i wrócić do sportu oraz codziennej aktywności.
Fot. Shutterstock