Zdrowie

Sterylizacja a dezynfekcja. O akcesoriach do sterylizacji i nie tylko!

• Zakładki: 222


Dezynfekcja oraz sterylizacja to dwa procesy, które bardzo często są ze sobą mylone. Przeprowadza się je głównie w gabinetach dentystycznych oraz kosmetycznych po to, by zapewnić bezpieczeństwo klientów oraz pacjentów. Dzięki nim minimalizujemy ryzyko różnych infekcji, które w najgorszym przypadku mogą przyczynić się do rozwoju takich chorób jak wirusowe zapalenie wątroby i nie tylko. Czym się różnią te procesy? Jakie akcesoria do sterylizacji i dezynfekcji są najczęściej wykorzystywane?

Dezynfekcja — na czym polega?

Dezynfekcja jest jedną z metod niszczenia drobnoustrojów. Trzeba zaznaczyć, że w tym procesie niszczone są jedynie formy wegetatywne drobnoustrojów, ale nie przetrwalnikowe. W związku z tym po jej przeprowadzeniu powierzchnie czy też przedmioty nie są całkowicie jałowe. Na skuteczność dezynfekcji wpływa wiele czynników na przykład metoda dezynfekcji czy rodzaj drobnoustrojów. Wyróżniamy trzy rodzaje dezynfekcji: chemiczną, fizyczną oraz termiczno-chemiczną. Najczęściej proces ten dotyczy powierzchni użytkowych i nierzadko poprzedza sterylizację.

Sterylizacja — kiedy i po co ją stosujemy?

Proces sterylizacji polega na zniszczeniu wszystkich żywych form drobnoustrojów. Zwykle w szpitalach i gabinetach stomatologicznych sterylizacji poddawane są metalowe narzędzia takie jak skalpele lub nożyczki. Natomiast w gabinetach fryzjerskich bądź kosmetycznych sterylizacji wymagają narzędzia wielokrotnego użytku, obejmujące różne przybory do manicure i pedicure. Sterylny produkt otrzymamy tylko wtedy, gdy będziemy stosować się do ogólnych zasad. Musimy prawidłowo przygotować materiały, dobrać odpowiednie akcesoria do sterylizacji oraz wybrać właściwą metodę samej sterylizacji. Metod tych jest wiele i każda z nich może mieć inną skuteczność. Sterylizacja przeprowadzana jest w hermetycznie zamkniętym urządzeniu, czyli autoklawie.

Akcesoria do sterylizacji

Prawidłowo przeprowadzony proces sterylizacji narzędzi nie mógłby odbyć się bez niezbędnych akcesoriów. Są to między innymi rękawy i torebki do sterylizacji. Niezwykle przydatne okazują się też testy paskowe do sterylizacji. Zmiana barwy testów wskazuje na to, czy proces sterylizacji został zakończony i czy możemy wyciągnąć narzędzia z autoklawu.

Sterylizacja oraz dezynfekcja są dwoma różnymi procesami prowadzącymi do zniszczenia drobnoustrojów. Warto używać akcesoriów do sterylizacji i dezynfekcji, żeby mieć pewność co do skuteczności obu procesów.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem medycznym Cezal24.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
450 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *