Porady

Woda destylowana a demineralizowana – czy to jest to samo?

• Zakładki: 9


Woda destylowana to ciecz, którą wykorzystuje się m.in. w akumulatorach i żelazkach parowych, a także do produkcji leków i kosmetyków. Jakie właściwości ma woda destylowana? Czym różni się woda destylowana od wody demineralizowanej?

Woda destylowana – co to?

Woda destylowana Łódź to woda pozbawiona soli mineralnych i wielu innych składników, które można uznać za zanieczyszczenia. W składzie wody destylowanej, poza tlenem i dwutlenkiem węgla, mogą znajdować się m.in. azot i lotne substancje pochodzenia organicznego.

Aby oczyścić wodę do postaci wody destylowanej, należy poddać ją procesowi destylacji. Na czym on polega? Destylację przeprowadza się w celu rozdzielenia ciekłej mieszaniny wielu składników. Najpierw poprzez podgrzanie cieczy doprowadza się do odparowania mieszaniny. Następnie powstała w ten sposób para jest skraplana. W wyniku przeprowadzenia tego procesu powstaje woda destylowana.

Często błędnie uważa się wodę destylowaną i demineralizowaną za ciecz o tych samych właściwościach. Warto podkreślić, że woda demineralizowana jest znacznie czystsza niż woda destylowana, dlatego obie służą do innych celów.

Woda demineralizowana nie zawiera żadnych związków mineralnych. W jej składzie nie znajdują się magnez, chlor, sód ani wapń. Dzięki temu woda demineralizowana nie pozostawia smug i innych śladów, poza tym nie powoduje kamienia. W przeciwieństwie do wody destylowanej woda demineralizowana powstaje nie w procesie destylacji, a w procesie odwróconej osmozy. Jest wykorzystywana m.in. w trakcie badań laboratoryjnych i do mycia różnych powierzchni.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Chemialodz.pl Antidotum.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
26 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *