Porady

Zażelaziona woda – co to i jak ją oczyścić?

• Zakładki: 16


Rozpoznanie tego, czy w wodzie, która płynie z kranów w Twoim domu, jest za dużo żelaza, możesz pozostawić własnym zmysłom – wzrokowi, węchowi i smakowi. Woda zażelaziona jest mętna, a jej barwa przypomina żółtobrązową, a nawet pomarańczową. Zbyt duża zawartość żelaza w wodzie wpływa także na jej smak i zapach, które są wyraźnie metaliczne. Warto wiedzieć, że w Polsce dopuszczalne stężenie żelaza w wodzie wynosi maksymalnie 0,2 mg Fe/l.

Żelazo w wodzie – jak działa na nasz organizm

Dobrze zbilansowana dieta to najlepsza profilaktyka zdrowotna. Szykując jadłospis na kolejny dzień, dobrze wziąć pod uwagę wszystkie makro- i mikroelementy, także żelazo. Zażelaziona woda może mieć wpływ na większe wchłanianie żelaza do organizmu. Nasz średnie dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek, zależne od wieku i płci, to 0,8 mg na każdy kilogram masy ciała.

Zażelaziona woda a nasze domy

Warto mieć jednak na uwadze, że zbyt duża ilość żelaza w wodzie może powodować zmianę smaku potraw i napojów. Ma też ogromny wpływ na instalacje i sprzęt domowy. Żelazo wytrąca się z wody i pozostaje w rurach, dając pożywkę mikroorganizmom, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Poza tym osad żelazowy zmniejsza przepustowość rur i może powodować rdzawy nalot w czajnikach elektrycznych, który skraca ich żywotność.

Dlaczego warto wybrać odżelaziacz wody?

Ratunkiem dla domostw, do których doprowadzana jest woda ze zbyt dużym stężeniem żelaza, jest odżelaziacz wody. To automatyczne urządzenie, tanie w użytkowaniu, które szybko i skutecznie absorbuje z wody związki żelaza, a potem je utlenia.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą PROEKO – stacje uzdatniania wody.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
12 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *