Ciekawe Rozwiązania

Złącza kablowe – co warto o nich wiedzieć?

• Zakładki: 19


Złącza kablowe to elementy, które charakteryzują się bardzo szerokim zastosowaniem. Stanowią one najważniejszy element kablowej sieci elektroenergetycznej. Złącza kablowe z reguły mogą pełnić trzy funkcje – złączy węzłowych, przelotowych, albo końcowych, zależnie od indywidualnych potrzeb. Ich podstawowym zadaniem jest rozdział energii elektrycznej, a w niektórych przypadkach również jej pomiar. Pełnią też funkcję zabezpieczającą przed skutkami przeciążeń i zwarć w sieciach niskiego napięcia oraz umożliwiają odejście od trasy kablowej niskiego napięcia i zasilenia klienta z wykorzystaniem wewnętrznej linii zasilającej.

Złącza kablowe – jaką funkcję pełnią w instalacji elektrycznej?

Złącza kablowe bardzo często nazywane są również złączami instalacji elektrycznej, gdyż stanowią one jej nieodłączny element. Bez nich dana instalacja elektryczna byłaby niekompletna, a tym samym całkowicie niesprawna. Złącze jest elementem pośrednim pomiędzy infrastrukturą dystrybutora sieci elektrycznej oraz klientami, którzy dzięki takiemu rozwiązaniu mają możliwość korzystania z sieci. Co więcej, złącza kablowe są też pewnego rodzaju zabezpieczeniem, które chroni całą instalację przed bardzo niebezpiecznym zwarciem.

Jak zbudowane są złącza kablowe?

Podstawą budowy złącza kablowego najczęściej jest metalowa obudowa lub wykonana z termoutwardzalnego tworzywa sztucznego, wzmocnionego dodatkowo włóknem szklanym. W niektórych przypadkach obudowa ta jest jeszcze lakierowana, aby zapewnić czasową ochronę przed niekorzystnym promieniowaniem UV oraz innymi czynnikami środowiskowymi. Wśród najbardziej rozpowszechnionych rodzajów, znajdują się złącza w wersji wolnostojącej lub takiej, która umożliwia montaż na elewacji danego budynku.

Rodzaje złączy kablowych

Wyróżnić można wiele rodzajów złączy kablowych, które różnią się od siebie budową, przeznaczeniem i określonymi parametrami. Podstawowy podział ze względu na zastosowanie obejmuje złącza kablowe ZK-1, ZK-2 i ZK-3. Pierwsze z nich to złącze, które służy do rozdziału energii elektrycznej i zabezpieczania przed skutkami zwarć w sieci kablowej niskiego napięcia 0,4 kV jako punkty końcowe sieci albo rozgałęźne. Złącze ZK-2 stosuje się w sieciach kablowych niskiego napięcia 0,4 kV jako punkty końcowe i rozgałęźne sieci, dodatkowo z uwzględnieniem podziału linii. Ostatni rodzaj to złącze przeznaczone do sieci kablowych niskiego napięcia 0,4 kV tylko jako punkty rozgałęźne sieci.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Solar.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
89 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *