Niepozorny i niezwykle popularny Rutinoscorbin, kojarzony głównie z witaminą C, polecany jest przede wszystkim przy przeziębieniach i zakażeniach wirusowych. Czy ten prosty lek można brać bez ograniczeń? A może istnieje ryzyko przedawkowania? Sprawdź!
Z czego składa się Rutinoscorbin?
Rutinoscorbin – znany całej Polsce z reklam, których bohaterowie wyglądają niewyraźnie – to lek składający się z dwóch substancji aktywnych i składników wypełniających. Podstawę stanowią rutozyd (rutyna) i witamina C (kwas askorbinowy), niesłusznie zrównywana z Rutinoscorbinem. Pierwsza substancja uzupełnia działanie, zwiększa wchłanianie i chroni przed utlenianiem drugiej, a także wzmacnia naczynia krwionośne. Z kolei witamina C działa utleniająco i współuczestniczy w procesach metabolicznych.
Na co działa Rutinoscorbin?
Połączenie rutyny i witaminy C poleca się stosować celem wspomagania odporności organizmu, co czyni Rutinoscorbin doskonałym lekiem profilaktycznym w okresie jesienno-zimowym. Tabletki zapobiegają przeziębieniu, a w razie zachorowania łagodzą objawy (także grypy). Ponadto Rutinoscorbin zaleca się przyjmować w stanach niedoboru rutozydu i witaminy C w organizmie oraz w razie nadmiernej przepuszczalności naczyń krwionośnych.
Dawkowanie i przedawkowanie Rutinoscorbinu
Chociaż Rutinoscorbin działa łagodnie, nie należy przyjmować większej dawki niż określono w ulotce ani zażywać dodatkowej tabletki, kiedy zapomni się o poprzedniej. Jedna tabletka zawiera 25 mg rutyny i 100 mg witaminy C. Podstawowe zalecenia obejmują 1-2 tabletki na dobę. Jeżeli występują duże niedobory składników aktywnych, dawkę można zwiększyć do 1-2 tabletek branych 2-4 razy na dobę.
Uwaga! Rutinoscorbin nie różni się od innych leków, zatem może zarówno nieść skutki uboczne, jak i zostać przedawkowany. Zanim zaczniesz go suplementować bądź wykorzystasz w terapii, np. przeziębienia, zapoznaj się z informacjami z ulotki.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Aptekamirowska.pl.
Zdj. Shutterstock