Hobby

Hobby a pasja, hobby i zainteresowania – czym są?

• Zakładki: 298


Jak rozróżnić pasję od hobby czy zainteresowań? Definicje niewiele tutaj pomogą. Nie ma precyzyjnych wytycznych rozróżniających pasję i hobby. Wikipedia podaje te słowa jako synonimy. Z kolei psychologowie i coachowie motywacyjni podkreślają, że różnica jest, i to spora. Jak zatem można rozumieć pasję, hobby i zainteresowania, jeśli podskórnie czuje się, że nie ma między nimi znaku równości?

Czym jest pasja?

Jeszcze kilka lat temu popularne było twierdzenie, iż pasję powinien mieć każdy, a jeśli jeszcze się jej nie odkryło, czym prędzej trzeba to zrobić. Dziś panuje odmienny trend, którego przedstawicielem jest m.in. polski mówca motywacyjny Miłosz Brzeziński. Według niego można przeżyć całe życie bez pasji, a jednocześnie być zadowolonym i spełnionym. No dobrze, ale czym ona w ogóle jest? Przyjmuje się, iż jest to taka aktywność, bez której nie byłoby się sobą. Której człowiek oddaje się w pełni i której poświęca czas, pieniądze i inne wartości, nawet jeśli finalnie nie ma z tego żadnych efektów innych niż satysfakcja własna.

Czym jest hobby?

Hobby jest tym, z czego może – lecz nie musi – wykształcić się pasja. Oznacza zajęcie, któremu dana osoba lubi się oddawać. Popularne hobby to uprawianie konkretnej dyscypliny sportowej, oglądanie filmów, chodzenie na koncerty, czytanie książek, układanie pasjansów, zbieranie pocztówek czy czegokolwiek innego. Bez hobby dałoby się żyć, po prostu skierowałoby się uwagę na inne przyjemne zajęcie. O ile pasji ma się niewiele – czasem jedną lub wcale – hobby można mieć bardzo dużo.

Czym są zainteresowania?

Ostatnia kategoria czynności, które sprawiają ludziom radość, to zainteresowania. Są jeszcze luźniejsze, mniej zobowiązujące niż hobby, a tym bardziej pasja. Kiedy coś nas zainteresuje, oznacza to, że pozyskało naszą uwagę. Dopiero po dowiedzeniu się czegoś na dany temat, wypróbowaniu tego na sobie i popraktykowaniu stwierdzamy, czy właśnie ta aktywność jest dla nas i warto dodać ją do wachlarza hobby.

A według Ciebie czym są pasja, zainteresowania i hobby?

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
1712 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *