Hobby

Jak zacząć przygodę z ceramiką?

• Zakładki: 21


Mimo dostępności na rynku wielu pięknych wyrobów ceramicznych i szklanych, to właśnie ceramika wytwarzana ręcznie wciąż cieszy się ogromną popularnością. Choć czasem ręcznie wykonywane przedmioty mogą być niedoskonałe, to mają one swój nieodparty urok. Co najważniejsze – są w pełni unikalne. Nie ma na świecie drugiej takiej misy, czy figurki z ceramiki. Właśnie dlatego ceramika tworzona ręcznie jest tak często wybierana na prezent. 

Ceramika handmade dostępna jest zazwyczaj w galeriach sztuki, na portalach z rękodziełem, a także na wszelkiego rodzaju jarmarkach. Patrząc na wyroby z ceramiki masz ochotę spróbować swoich sił? Wytwarzanie ceramiki to wspaniałe hobby, które wycisza, rozwija umiejętności manualne, a być może w przyszłości może przerodzić się w poważniejszy biznes. Dowiedz się, jak rozpocząć przygodę z ceramiką i czego będziesz potrzebować. 

Wytwarzanie ceramiki w domu – czego potrzebujemy?

Pierwszy etap tworzenia ceramicznych ozdób czy naczyń polega na wyrobieniu i formowaniu gliny. Na początek warto zdecydować się na glinę z drobnym szamotem w małej ilości. Jest ona znacznie łatwiejsza do wyrabiania. Polecamy też wybrać jaśniejsze odcienie gliny, które sprawiają mniej kłopotów przy szkliwieniu. 

Zanim przystąpimy do lepienia z gliny, warto zdecydować się, jaki kształt chcemy wykonać. Na początek dobrym pomysłem będą płaskie kształty, które pozwolą opanować podstawowe techniki obróbki gliny. Należy też przygotować sobie stanowisko – doskonała będzie duża deska, czy stara stolnica, na której rozwałkujemy glinę. Przygotuj także wałek, strunę do przecinania gliny, a także drewniane szpatułki i inne narzędzia do formowania. 

Wypalanie gliny w piecu 

Koniecznym etapem w wytwarzaniu produktów z ceramiki jest wypalanie jej w specjalistycznym piecu. Tego etapu nie można zastąpić wypalaniem  piekarniku – po prostu kuchenny piekarnik nie osiąga takiej temperatury. Temperatura pracy roboczej w piecu do wypalania ceramiki wynosi ponad 1300°C. Ceramikę wypala się dwa razy – surową ceramikę,  następnie szkliwioną. Profesjonalny piec do wypalania ceramiki jest dość kosztowny, więc na początku możecie korzystać z pracowni, które umożliwiają odpłatne wypalanie wyrobów ceramicznych. Jeżeli jednak dojdziecie do wniosku, że ceramika to więcej niż hobby, to warto rozważyć zakup pieca do własnej pracowni. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Industry 2.0

Foto: Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
43 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *