Hobby

Jak zaplanować wiosenną wycieczkę krajoznawczą?

• Zakładki: 27


Nie wszyscy chcą swój urlop spędzać w wygodnym hotelu. Wiele osób preferuje aktywny wypoczynek, a wiosną zaczyna się sezon na piesze wędrówki oraz wyprawy rowerowe. Jak się przygotować do takiego wyjazdu?

Jaka będzie pogoda?

Na sto procent nigdy nie da się tego przewidzieć, można jednak ustalić, czego mniej więcej powinniśmy się na miejscu spodziewać. Wiosna w Europie często bywa nieprzewidywalna i jeszcze w maju mogą się trafić przelotne opady śniegu oraz przymrozki, a deszcze nie są niczym niezwykłym – jedynie na samym południu pogoda jest względnie stabilna, słoneczna i bez większych niespodzianek. Szczególnie jest to ważne, gdy planujemy spać pod namiotem, więc na przykład po krajach skandynawskich lepszym rozwiązaniem może być nocowanie w hostelach zamiast na polach kempingowych.

Tym bardziej należy sprawdzić warunki atmosferyczne w innej strefie klimatycznej. Jak czytamy na portalu Okiemturysty, w wielu krajach Afryki i Azji wiosną zaczyna się pora deszczowa, co niezbyt sprzyja pieszym wycieczkom i innym formom aktywnego spędzania wolnego czasu. Mając świadomość tych warunków można lepiej przygotować swój bagaż i uniknąć tym samym wielu problemów.

Wyznaczanie trasy

Wiele osób planujących urlop na łonie natury ignoruje ten punkt, zakładając, że spontaniczna podróż będzie dużo ciekawsza. Wyprawa w nieznane rzeczywiście może dostarczyć mnóstwa wrażeń, choć niekoniecznie tych pozytywnych, zwłaszcza dla osób, które nie mają żadnego doświadczenia w takich eskapadach.

Trasy nie trzeba się kurczowo trzymać, dobrze jednak mieć pojęcie, jak ona przebiega, czego się spodziewać po drodze, gdzie da się rozbić namiot i czy jest w pobliżu szansa na zrobienie zakupów. Bez tej wiedzy trzeba się liczyć z tym, że noc zastanie nas na zupełnym pustkowiu, bez dostępu nawet do tych najbardziej podstawowych udogodnień. W obcych krajach może to być także niebezpieczne, dlatego lepiej przygotować sobie plan wycieczki, z uwzględnieniem tych najważniejszych punktów jak hostele, sklepy spożywcze, placówki medyczne, banki, konsulaty, posterunki miejscowej policji.

Szlak na miarę możliwości

Chodzenie po górach to coś całkiem innego niż spacer po mieście. Codzienna jazda rowerem przez kilka godzin, z ciężkim bagażem, nie przypomina relaksujących przejażdżek w pobliżu domu. 30 stopni na pustyni odczuwa się inaczej niż pod palmami na plaży. Inaczej mówiąc, aktywny urlop wymaga dobrej kondycji i wcześniejszego przygotowania, jak również uwzględnienia warunków. Unikamy też tych najtrudniejszych szlaków, jeśli to pierwsza taka wyprawa.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
45 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *