Pierwszy portfelik podarowany dziecku to dobry początek nauki oszczędzania i zarządzania pieniądzem. Dziecko poznaje wartość pieniądza i uczy się, jak gospodarować kieszonkowym oraz otrzymanymi od babć i dziadków pieniędzmi. Kiedy wprowadzić do edukacji finansowej dziecka takie elementy, jak kieszonkowe, skarbonka albo portfel?
Portfel dla pierwszoklasisty?
Wielu rodziców decyduje się wyposażyć dziecko w portfel dla dzieci przy okazji rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Dziecko może wtedy przechowywać w jednym miejscu drobne na drożdżówkę, zajęcia dodatkowe albo na klasowe składki. Pierwszoklasista czuje się dzięki temu bardziej „dorosły”, a przy okazji powoli wkracza w skomplikowany świat finansów. Pierwszy portfel dla dziecka to dobry pomysł nawet dla cztero- albo pięciolatka. Dobrym pomysłem jest zakup pierwszego portfelika albo portmonetki w momencie, kiedy zaczynamy dawać dziecku kieszonkowe. Ostateczna decyzja o tym, kiedy rozpocząć edukację finansową dziecka, należy do rodzica.
Podarowanie dziecku portfela to dobra okazja do rozmowy o pieniądzach – ich zarabianiu, oszczędzaniu, wydawaniu i zarządzaniu nimi. Dyskusje i edukowanie dziecka zyskują wymiar praktyczny, kiedy oddajemy w jego ręce portfel i środki, którymi musi nauczyć się rozsądnie gospodarować. Jeśli więc chcesz, żeby Twoja pociecha poradziła sobie w dorosłym życiu pełnym finansowych wyzwań i szanowała każdą kwotę, podarowanie portfelika i edukacja od najmłodszych lat będzie najlepszym pomysłem.
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem z artykułami szkolnymi Smartkleks.pl.
Fot. Shutterstock