Zdrowie

Psychoterapia: indywidualna czy grupowa?

• Zakładki: 17


Chcesz się zapisać na psychoterapię, by uzyskać wsparcie specjalisty i rozwiązać swój problem? Sprawdź, który rodzaj terapii będzie lepszy w Twoim przypadku: indywidualny czy grupowy. Przeczytaj krótkie charakterystyki obu psychoterapii.

Dla kogo jest psychoterapia indywidualna?

Na początku warto zaznaczyć, iż podział na psychoterapie indywidualną i grupową jest umowny, a ostateczna decyzja co do wyboru rodzaju terapii należy do pacjenta. Jeśli chodzi o psychoterapię indywidualną, sprawdzi się przede wszystkim u osób, którym zależy na prywatności i które chcą rozwiązać problem – lub poznać siebie lepiej – w warunkach spokojnych, cichych.

Podczas takiej terapii buduje się bezpieczną relację z terapeutą poprzez rozmowy i nierzadko inne metody, które zależą od konkretnej szkoły psychoterapii. Omawia się emocje, myśli, działania, szukając ich podłoża. Indywidualna terapia może przynieść dobre rezultaty zwłaszcza w przypadkach zaburzeń urojeniowych i psychotycznych, zaburzeń osobowości, zachowań agresywnych i autodestrukcyjnych, myśli samobójczych.

Zobacz ofertę Poradni Rodzinnej Salomon: psychoterapia, Łódź ul. Piotrkowska 125.

Dla kogo jest psychoterapia grupowa?

W psychoterapii grupowej stawia się na budowę relacji dwóch rodzajów: między pacjentem a terapeutą oraz między uczestnikami spotkań. To właściwy wybór dla osób, które potrzebują wsparcia i chcą czuć, że nie tylko one borykają się z tego rodzaju trudnością. W terapii grupowej bierze się na warsztat problemy związane m.in. z relacjami międzyludzkimi, interakcjami, schematami zachowań wspólnych dla członków danej grupy.

Tego typu terapia może się sprawdzić w przypadku osób cierpiących na uzależnienia, chorujących na zaburzenia odżywiania, przeżywających żałobę, dotkniętych tego samego rodzaju traumą, np. uczestniczeniem w wypadku czy katastrofie. Mocnymi stronami pracy w grupie są możliwość przyjrzenia się problemowi z boku, gdy opowiada o nim inna osoba, a także poczucie wspólnoty, wsparcia, zrozumienia.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Poradnia Rodzinna Salomon.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
35 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *