Zdrowie

Wspomaganie leczenia wtórnego braku miesiączki

• Zakładki: 15


Wtórny brak miesiączki wymaga konsultacji z lekarzem i wdrożenia indywidualnego planu leczenia. Proces przywracania okresu można jednak wspomóc – po uprzednim powiadomieniu lekarza prowadzącego o zamiarach. Poznaj sposoby na wtórny brak miesiączki!

Wtórny brak miesiączki a dieta

Hormonalny brak miesiączki – zarówno wtórny, jak i pierwotny – może wynikać z nieprawidłowej diety, przede wszystkim z dostarczania zbyt małej liczby kalorii i/lub tłuszczu. Jedną z podstaw leczenia jest wdrożenie diety przewyższającej zapotrzebowanie kaloryczne osoby o porównywalnych cechach (2500+ kcal bez limitu górnego) oraz zrezygnowanie z jakichkolwiek restrykcji, o ile nie wynikają one z nietolerancji. Warto jeść produkty pełnotłuste, w tym zwierzęce (np. wątróbkę) i odzwierzęce (np. mleko, jaja, żółty ser).

Wtórny brak miesiączki a ruch

Na czas leczenia wtórnego braku miesiączki – a także do trzeciego cyklu po odzyskaniu – powinno się ograniczyć ruch do absolutnego minimum. Dozwolone są godzinne spacery w wolnym tempie i spokojne ćwiczenia, np. joga. Intensywny ruch wywołuje stres organizmu (podnosi kortyzol), a niska zawartość tłuszczu w ciele (poniżej 17%) utrudnia, a czasem uniemożliwia odzyskanie okresu. Co ważne, po utracie miesiączki nie wystarczy wrócić do prawidłowej wagi – bardzo często trzeba przebić tę wagę, by organizm poczuł się pewnie i przywrócił funkcje rozrodcze.

Suplementy na wtórny brak miesiączki

O ile nie koliduje to z przyjmowanymi lekami hormonalnymi, proces odzyskiwania miesiączki można wspomóc ziołami i suplementami diety. Dobrym przykładem jest niepokalanek mnisi, który stymuluje gonadotropiny, obniża poziom estrogenów i pobudza wydzielanie prolaktyny. W podwzgórzu i przysadce mózgowej pobudza hormon luteinizujący LH i redukuje wydzielanie FSH.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Pharmavita.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
24 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *