Porady

Wycena biżuterii – jak wygląda i ile kosztuje?

• Zakładki: 10


Czy wiesz, że możesz zarobić na starych kolczykach leżących na dnie szuflady albo nienoszonym naszyjniku po babci? Biżuteria może zyskać nowe życie – wystarczy, że zaniesiesz ją do jubilera do profesjonalnej wyceny. Jak wycenić biżuterię? Od czego zależy ostateczna cena? Ile kosztuje taka wycena u jubilera? Czytaj dalej!

Co sprawdza jubiler podczas wyceny biżuterii?

O wartości biżuterii decydują nie tylko metale szlachetne, z których jest wykonana, ale też drogocenne kamienie, które ją zdobią. Wycena biżuterii zaczyna się zwykle od sprawdzenia próby, czyli zawartości metalu szlachetnego. Bransoletka próby 750 zawiera 75% czystego kruszcu – jeżeli waży 2 gramy, to będzie aż 1,5 grama kruszcu, np. złota czy srebra. To kluczowa informacja niezbędna do określenia wartości biżuterii, na podstawie której wycenia się większą część biżuterii. Nieco inaczej wygląda wycena antyków albo biżuterii robionej ręcznie, która ma wartość kolekcjonerską.

Wartość kamieni szlachetnych opisuje się za pomocą 4 kategorii:

  • waga,
  • czystość,
  • barwa,
  • szlif.

Proces wyceny biżuterii, szczególnie antycznej lub rękodzieła, wymaga wiedzy eksperta z branży jubilerskiej. Taka usługa ma swoją cenę.

Ile kosztuje wycena biżuterii u jubilera?

Wycena jest zawsze kwestią indywidualną, dlatego jej koszt może się różnić. W salonach jubilerskich cena takiej usługi zaczyna się zwykle od ok. 20-40 zł i zależy od konkretnego przypadku. Wycena starej, kolekcjonerskiej biżuterii będzie wymagała dokładniejszej analizy i większej wprawy od jubilera, stąd jej cena może być wyższa. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą jubilerską Jubiler Janicki.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
43 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *