Czy istnieje granica wieku psa, po której nie można nauczyć go wykonywania nowych komend? Okazuje się, że nie! Sposób na to, jak nauczyć małego psa leżeć, sprawdzi się także w przypadku psów dojrzałych, a nawet psich seniorów. Warto wiedzieć, że przy odpowiednim podejściu właściciela zwierzak będzie z tego czerpał ogromną radość. A zatem jak nauczyć psa komendy „leżeć”, by potraktował naukę jako dobrą zabawę?
Jak nauczyć psa komendy „leżeć”? Podstawowa kwestia
Podstawą treningu psa jest obranie właściwej, pozytywnej ścieżki szkoleniowej. Obok wykorzystywania kolczatek i karcenia pupila za nieposłuszeństwo istnieje droga o wiele lepsza, korzystniejsza i sprawiająca psu frajdę. Chodzi w niej o chwalenie postępów w nauce, nie zaś ganienie za brak wykonania polecenia. Należy przyjąć przyjazny ton głosu, zapewnić zwierzakowi warunki do skupienia i oczywiście zaopatrzyć się w woreczek z łakociami (lub kulkami suchej karmy, aby nie przesadzić ze smakołykami).
Jak nauczyć psa leżeć – krok po kroku
- Udaj się w miejsce, w którym nie ma innych osób ani zwierząt, żeby pies nie był rozproszony.
- Ruchem ręki skłoń pupila, by ugiął przednie łapy. Możesz dotknąć podłogi tak, by zainteresował się dotykanym punktem i pochylił. Wykonaj ten krok kilka razy i nagradzaj psa za przyjęcie pozy.
- Zauważysz, że co jakiś czas pies sam z siebie kładzie się na podłodze cały. Zacznij nagradzać go właśnie wtedy, dodatkowo głaszcząc i chwaląc, podkreślając osiągnięcie.
- Po powtórzeniu kroku trzeciego kilkakrotnie przestań nagradzać psa smakołykiem i pozostań przy komendzie ręcznej oraz głosowej. Na koniec ogranicz się do głosowej i oddalaj się od psa, instruując głosem, by został.
Warto wiedzieć: łatwiej nauczyć psa leżeć, kiedy umie już siedzieć. Jeśli więc chcesz, aby pupil reagował na wszystkie popularne komendy, zacznij właśnie od „siad”.