Zwierzęta

Czy wolno zakopać ciało psa w lesie?

• Zakładki: 25


Czy po śmierci pupila można zakopać ciało w lesie? Co na ten temat mówi prawo? Jakie alternatywy ma właściciel, by upamiętnić zwierzaka? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi, by postąpić w preferowany sposób, jednak mieszczący się w ramach prawa.

Gdzie można zakopać zmarłego psa?

Ciałem psa po śmierci możesz zająć się samodzielnie. Jeżeli nie czujesz się na siłach lub z innego powodu nie chcesz tego robić, masz możliwość pozostawienia zwłok w lecznicy dla zwierząt, gdzie zostaną dołączone do innych ciał i zutylizowane wspólnie. Rozwiązanie to wiąże się z opłatą, choć mniejszą niż alternatywa – umieszczenie psa na cmentarzu dla zwierząt. Tutaj zamówisz zakopanie psa w trumnie bądź urnie po spaleniu.

Gdzie nie wolno zakopać psa po śmierci?

Poza wyznaczonymi do tego miejscami, a więc cmentarzami dla zwierząt, grzebanie psów jest surowo zabronione. Czy to ogród przy własnym domu, czy to działka lub pole, czy przestrzeń publiczna, np. las, park, zarośla, chowanie zwłok zwierząt jest surowo zabronione i grozi karą pieniężną sięgającą nawet 1000 zł. Podobny zakaz dotyczy innych zwierząt, nawet najmniejszych.

Psi cmentarz, krematorium czy lecznica weterynaryjna?

Wybierając pochowanie zwierzaka na psim cmentarzu (po spaleniu lub w trumnie) bądź skremowanie i zabranie urny do domu, otrzymujesz możliwość upamiętnienia pupila w sposób namacalny. Co jednak z osobami, które pozostawią zwierzę w lecznicy weterynaryjnej?

Dla tych ostatnich osób powstał psi cmentarz w wersji wirtualnej, a więc miejsce, w którym można postawić przyjacielowi nagrobek i pomnik. Podobnie do klasycznego cmentarza pozwala na stawianie zniczy, kwiatów, maskotek. Dodatkowo można tu umieścić piękną, wzruszającą dedykację dla psiego przyjaciela.

Artykuł powstał we współpracy z wirtualną nekropolią https://www.wirtualnycmentarz.pl/.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
26 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *