Czy ochraniacze dla konia to obowiązkowe akcesorium? Kiedy sprawdzają się najbardziej? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź na pytanie, w jakich sytuacjach ochraniacze dla konia są niezbędne. Zapraszamy do lektury!
Ochraniacze dla konia do jazdy rekreacyjnej
Niektóre akcesoria dla koni, jak choćby podkładki pod siodło, stosuje się fakultatywnie i tylko w szczególnych sytuacjach. Inne jednak – i tutaj zdecydowanie zalicza się ochraniacze dla konia – należy traktować jako obligatoryjny element rzędu końskiego. Ochraniacze na nogi ważne są w jeździe codziennej, rekreacyjnej. Zapobiegają obijaniu się nóg i kopyt o twarde elementy ćwiczebne ujeżdżalni, np. belki, a przy szybkim biegu konia eliminują ryzyko uderzania przednimi kopytami w tylne. U koni z wadami ruchu korygują te wady.
Ochraniacze dla konia na zawody
Szczególnie ważne zastosowanie ochraniaczy dla koni dotyczy zawodów jeździeckich, i to różnego rodzaju. Przykładowo w skokach niezwykle istotne staje się zabezpieczenie nóg i kopyt przed uderzaniem w przeszkody. Z kolei podczas wyścigu wierzchowiec jest narażony na obijanie przednich kopyt o tylne o wiele bardziej niż w trakcie jazdy rekreacyjnej. Nawet pozornie bezpieczne ujeżdżenie może skutkować urazem – tym razem wewnętrznym, np. skręceniem kończyny, naciągnięciem ścięgna.

Ochraniacze transportowe dla konia
Trzecia sytuacja wymagająca zastosowania ochraniaczy na nogi – a także na ogon – to transport konia. Zestresowane lub znudzone zwierzę może kopać w przyczepę, ryzykując uraz nogi bądź kopyta. Ponieważ lepiej zapobiegać niż leczyć, przed wprowadzeniem konia do przyczepy konieczne staje się założenie mu ochraniaczy.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Equishop.com.
Zdj. Shutterstock